Formy udzielania pomocy

Stypendium szkolne może być udzielone w formie:

1. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w szkole w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą,

2. Pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakup podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych, , plecaka, stroju na zajęcia z wychowania fizycznego, atlasów, encyklopedii, słowników,

3. Całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania w przypadku uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy kolegiów, w szczególności kosztów zakwaterowania, przejazdu.

4. Zasiłek szkolny

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.

Stypendium udzielone w powyższych formach realizowane jest poprzez refundację poniesionych kosztów na podstawie faktur lub rachunków wystawionych na nazwisko ucznia pełnoletniego lub wnioskodawcy (rodzica) i zaakceptowanych przez upoważnionego pracownika GOPS.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach, jeżeli Ośrodek uzna, że udzielenie stypendium w formach określonych w pkt 1, 2, 3 nie jest możliwe, a w przypadku słuchaczy kolegiów nie jest celowe, stypendium może zostać przyznane w formie świadczenia pieniężnego.

Wnioski przyjmowane są w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wierzchowie do 15 września w pokoju nr 10 u Inspektora ds.świadczeń Agnieszki Słomińskiej-Kopeć a w przypadku słuchaczy kolegiów, do dnia 15 października bieżącego roku. W sytuacji, gdy GOPS nie posiada danych dotyczących dochodu z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca złożenia wniosku, do wniosku należy dołączyć dokumenty umożliwiające ustalenie dochodu (zaświadczenie lub oświadczenie o dochodach).

Minimalna kwota stypendium (po zmianach od listopada 2015r.) wynosi 94,40 zł na miesiąc, dla jednego ucznia, natomiast maksymalna wysokość stypendium wynosi 236,00 zł na miesiąc, dla jednego ucznia. Wysokość stypendium jest uzależnione od miesięcznej wysokości dochodu na osobę w rodzinie.

Wytworzył:
Udostępnił:
Zdyr Rafał
(2013-07-25 08:30:00)
Ostatnio zmodyfikował:
Zdyr Rafał
(2016-02-16 08:43:11)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki