Pomoc prawna

OGŁOSZENIE

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie informuje, że istnieje możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez P. Sabrinę Maszkowską, która prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Kancelaria Prawna Sabrina Maszkowską z siedzibą przy ul. 5 Marca 2c, 78-520 Złocieniec.

        * Nieodpłatna pomoc finansowana jest ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2024.

                * Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest wyłącznie mieszkańcom z terenu Gminy Wierzchowo znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej objętych wsparciem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Wierzchowie  dotyczących w szczególności:

- działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu,

-  przeciwdziałania narkomanii 

- przeciwdziałania przemocy w rodzinie,

- prawa rodzinnego

                   *  Porady udzielane są w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie ul. Parkowa 5a ( na parterze)

Terminy porad prawnych w godz od 13:00 do 17:00:

STYCZEŃ                           19.01.2023 r.

LUTY                                   16.02.2023 r.

MARZEC                            23.03.2023 r.

KWIECIEŃ                        20.04.2023 r.

MAJ                                      18.05.2023 r.

CZERWIEC                       22.06.2023 r.

LIPIEC                      20.07.2023 r.

SIERPIEŃ                            24.08.2023 r.

WRZESIEŃ                         21.09.2023 r.

PAŹDZIERNIK                  19.10.2023 r.

LISTOPAD                         23.11.2023 r.

GRUDZIEŃ                        21.12.2023 r.

W przypadku potrzeby skorzystania z porady należy umówić wcześniej wizytę pod numerem telefonu: - 94 36 18 376

Osoby do kontaktu :  Przewodnicząca GKRPA w Wierzchowie – Magdalena Wójcik                                                                                            Pracownik socjalny –  Ewa K


OGŁOSZENIE

    Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie informuje, że istnieje możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez P. Sabrinę Maszkowską, która prowadzi działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Prawna Sabrina Maszkowską z siedzibą przy ul. 5 Marca 2c, 78-520 Złocieniec.

     Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest wyłącznie mieszkańcom z terenu Gminy Wierzchowo znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej objętych wsparciem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej                            w Wierzchowie  dotyczących w szczególności:

- działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu,

-  przeciwdziałania narkomanii 

- przeciwdziałania przemocy w rodzinie,

- prawa rodzinnego

     Porady udzielane są w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie ul. Parkowa 5a ( na parterze)

 

Terminy porad prawnych:

2022-07-21 w godz. 13.00-17.00

2022-08-25 w godz. 13.00-17.00

2022-09-22 w godz. 13.00-17.00

2022-10-20 w godz.13:00-17:00

2022-11-24  w godz.13.00-17.00

2022-12-22 w godz. 13.00-17.00

 

 

W przypadku potrzeby skorzystania z porady należy umówić wcześniej wizytę pod numerem telefonu: - 94 36 18 376. Osoba do kontaktu :

 

Referent P. Magdalena Wójcik

Pracownik socjalny P. Ewa Kruk


OGŁOSZENIE

    Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie informuje, że istnieje możliwość skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej udzielanej przez P. Sabrinę Maszkowską, która prowadzi działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Prawna Sabrina Maszkowską z siedzibą przy ul. 5 Marca 2c, 78-520 Złocieniec.

     Nieodpłatna pomoc prawna świadczona jest wyłącznie mieszkańcom z terenu Gminy Wierzchowo znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej objętych wsparciem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie  dotyczących w szczególności:

- działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu,

-  przeciwdziałania narkomanii 

- przeciwdziałania przemocy w rodzinie,

- prawa rodzinnego

     Porady udzielane są w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie ul. Parkowa 5a ( na parterze)

 

Terminy porad prawnych:

  1. 2022-01-27
  2. 2022-02-21
  3. 2022-03-21
  4. 2022-04-25
  5. 2022-05-23
  6. 2022-06-20

 

 

W przypadku potrzeby skorzystania z porady należy umówić wcześniej wizytę pod numerem telefonu: - 94 36 18 376. Osoba do kontaktu :

 

Referent P. Magdalena Wójcik

Pracownik socjalny P. Ewa Kruk


ZASADY I ZAKRES UDZIELANIA NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ / NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO / NIEODPŁATNEJ MEDIACJI

Kto może skorzystać?

  • Każdy, kto znajduje się w sytuacji, w której nie może ponieść kosztów odpłatnej pomocy i złoży takie oświadczenie w punkcie, w którym świadczona jest nieodpłatna pomoc, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie lub nieodpłatna mediacja.
  • Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje także osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą (osoba samozatrudniona) niezatrudniającej innych osób w ciągu ostatniego roku. Nieodpłatna pomoc prawna dla samozatrudnionych przedsiębiorców ma charakter pomocy de minimis. 

WAŻNE !!!

Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (Dz.U. z 2017 r. poz. 1824), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, także poza punktem (np. w miejscu zamieszkania) albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.

Osoby uprawnione, które zgłoszą uzasadnioną potrzebę komunikacji za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość lub poza punktem, przed uzyskaniem porady prawnej, muszą przesłać do Starostwa, w formie papierowej (Starostwo Powiatowe,
Pl. E. Orzeszkowej 3, 78- 500 Drawsko Pomorskie ) lub elektronicznej (
m.katuszonek@powiatdrawski.pl ) oświadczenie wraz ze wskazaniem okoliczności to uzasadniających, informacji o dostępnych tej osobie środkach porozumiewania się na odległość oraz danych kontaktowych, celem umówienia terminu udzielenia porady.

Rejestracja?

Pod numerem telefonu  94 36 30 778 (w godzinach pracy urzędu: poniedziałek, wtorek, środa od godz. 7.00 do 15.00, czwartek od godz. 7.00 do 16.00, piątek od godz. 7.00 do 14.00) lub bezpośrednio w pokoju nr 216 (II piętro) w Starostwie Powiatowym Pl. E. Orzeszkowej 3 w Drawsku Pomorskim.

Co musisz przygotować?

  • dowód osobisty (paszport, lub inny dokument stwierdzający tożsamość – w przypadku braku numeru PESEL) -w celu wypełnienia oświadczenia o niemożności ponoszenia kosztów odpłatnej pomocy prawnej;
  • dokumenty, które dotyczą twojego problemu – jeśli takie masz; możesz też po prostu opowiedzieć prawnikowi, doradcy lub mediatorowi o swoim problemie;
  • dla samozatrudnionych – wszystkie zaświadczenia o pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, otrzymanej w roku, w którym ubiegasz się o nieodpłatną pomoc prawną oraz otrzymanej w ciągu 2 poprzedzających ją lat podatkowych, albo oświadczenia o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenia o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie.

Co to znaczy, że pomoc jest nieodpłatna?

Usługi nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji są całkowicie bezpłatne. System nieodpłatnego poradnictwa jest finansowany przez państwo.

Nieodpłatna pomoc prawna

Osoba udzielająca pomocy prawnej w zależności od potrzeby:

  • poinformuje osobę uprawnioną o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących  uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym,
  • wskaże rozwiązanie przedstawionego problemu prawnego,
  • sporządzi projekt pisma w zakresie niezbędnym do udzielenia pomocy, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
  • sporządzi projekt pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym,
  • poinformuje o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową. 

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie  obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

Poradnictwo obywatelskie to metoda pracy z osobami z problemami, często w kryzysowych sytuacjach, metoda świadomie wykorzystująca mechanizm koprodukcji usług. Mieści się ona w ramach szeroko rozumianej pracy socjalnej, której celem jest nabywanie lub odzyskiwanie samodzielności życiowej. Umiejętność rozwiązywania prawnych problemów to jeden
z kluczowych elementów takiej samodzielności. Tu leży zasadnicza różnica między metodą pracy stosowaną w poradnictwie obywatelskim a pomocą prawną, w której to specjalista decyduje o wyborze najskuteczniejszego rozwiązania problemu prawnego, wyręczając tym samym obywatela.

Mediacja

Z darmowej usługi mediacji będzie mogła skorzystać każda osoba fizyczna lub prawna (np. spółka, instytucja, spółdzielnia, wspólnota mieszkaniowa) dążąca do polubownego rozwiązania sporu, ale pod warunkiem, ze stroną inicjującą skorzystanie z nieodpłatnej mediacji jest osoba fizyczna, której nie stać na komercyjną pomoc prawną i która złoży stosowne oświadczenie.

Osoba przeprowadzająca mediację w zależności od potrzeby:

  • poinformuje osobę uprawnioną o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających;
  • przygotuje projekt umowy o mediację lub wniosek o przeprowadzenie mediacji;
  • przygotuje projekt wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej;
  • przeprowadzi mediację;
  • udzieli pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem.

Nieodpłatna mediacja nie obejmuje spraw, w których:

  • sąd lub inny organ wydały postanowienie o skierowaniu sprawy do mediacji lub postępowania mediacyjnego;
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że w relacji stron występuje przemoc.


Opinia

Po udzieleniu nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, prawnik/doradca/ przekazuje osobie uprawnionej Część B karty pomocy, celem wyrażenia opinii o udzielonej pomocy prawnej.

Przed przekazaniem Części B karty pomocy osobie uprawnionej, prawnik/doradca wypełnia dane zawarte w pkt 1 Karty. Wypełnienie Części B karty pomocy, obejmującej opinię osoby uprawnionej, jest dobrowolne. W przypadku, gdy osoba uprawniona wyrazi zgodę na wypełnienie Części B karty pomocy, zapewnia się jej miejsce i warunki do anonimowego jej wypełnienia. Osoba uprawniona osobiście umieszcza wypełnioną Część B karty pomocy w urnie znajdującej się w miejscu przeznaczonym dla osób oczekujących na udzielenie pomocy prawnej. Osoba udzielająca nieodpłatnej pomocy nie ma dostępu do zawartości tej urny.

INFORMACJA DLA OSÓB KORZYSTAJĄCYCH Z NIEODPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH / NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA OBYWATELSKIEGO POZA PUNKTEM LUB ZA POŚREDNICTWEM ŚRODKÓW POROZUMIEWANIA SIĘ NA ODLEGŁOŚĆ

Części B karty pomocy nie przekazuje się osobie uprawnionej w przypadku udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenia nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego poza punktem lub za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość. Po udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczonym nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim, informuję, iż osoba uprawniona ma możliwość przekazania anonimowej opinii o udzielonej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczonym nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim pod numerem telefonu 94 36 30 778 lub na adresem poczty elektronicznej (m.katuszonek@powiatdrawski.pl) lub listownie, bezpośrednio do komórki organizacyjnej Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim obsługującej pod względem organizacyjno-technicznym zadanie (Wydział Organizacyjny Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim, Pl. E. Orzeszkowej 3, 78- 500 Drawsko Pomorskie).

 

LISTA JEDNOSTEK NIEODPŁATNEGO PORADNICTWA

Listę jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępnego dla mieszkańców Powiatu Drawskiego, którą zgodnie z art. 8a ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej,  sporządza i aktualizuje starosta.

Listę udostępnia się wykonawcom do wykorzystania przy realizacji postanowień art. 5 ust. 4  oraz art. 11 ust. 10 ustawy (udzielający porad informuje osobę uprawnioną o możliwości uzyskania innej stosownej pomocy w jednostkach nieodpłatnego poradnictwa gdy jego problem ma charakter złożony). 

Lista zawiera dane jednostek nieodpłatnego poradnictwa uporządkowane według tematyki poradnictwa, w tym jednostek publicznych, jednostek niepublicznych działających na zlecenie oraz jednostek prowadzących działalność pożytku publicznego działających na zlecenie, którym powierzono zadania z zakresu poradnictwa specjalistycznego na podstawie odrębnych przepisów. Dane obejmują informacje o nazwie jednostek, zakresie poradnictwa, adresach i danych kontaktowych, w tym o stronach internetowych i numerach telefonicznych, dniach i godzinach działalności oraz kryteriach dostępu do usługi.

Na poniższym wykazie ujęto także krajowe infolinie tematyczne i inne formy porad świadczone za pośrednictwem komunikacji elektronicznej (patrz § 5 ust. 4 pkt 2 rozporządzenia), jako formy poradnictwa również łatwo dostępnego dla mieszkańców powiatu. Aktualne i rzeczywiste dane o centralnych podmiotach poradniczych zostały podane jako ostatnie w danej kategorii tematycznej.

Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa dostępną znajduje się na stronie internetowej bip.powiatdrawski.pl ( zakładka nieodpłatna pomoc prawna/informacje) oraz www.powiatdrawski.pl (zakładka nieodpłatna pomoc prawna)

Poniżej listy do pobrania (PDF):

CZĘŚĆ I: lista wg art. 8a ust 1 pkt 1.pdf

CZĘŚĆ II: NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA i NIEODPŁATNE PORADNICTWO OBYWATELSKIE (wg art. 8a ust 1 pkt 2).pdf

Osoby, które ze względu na niepełnosprawność ruchową nie są w stanie przybyć do punktu lub osoby doświadczające trudności w komunikowaniu się mogą otrzymać poradę przez telefon lub przez Internet.
Bliższe informacje pod numerem podanym do zapisów. Punkty nieodpłatnej pomocy prawnej  i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego nie są czynne w soboty, niedziele i święta.

 

Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku.

 

 

Wytworzył:
Udostępnił:
Furykiewicz Maciej
(2022-01-21 12:57:30)
Ostatnio zmodyfikował:
Furykiewicz Maciej
(2023-01-05 14:00:38)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki