Aktualności zespół interdyscyplinarny

 

Kampania 19 Dni Przeciw Przemocy wobec Dzieci i Młodzieży

W związku z przeprowadzoną Kampanią 19 Dni Przeciw Przemocy wobec Dzieci i Młodzieży został ogłoszony konkurs plastyczny pt. „ Gdy nie ma domowej przemocy mój świat nabiera mocy”, w którym brali udział uczestnicy Placówki Wsparcia Dziennego w Osieku Drawski . Dzieci miały za zadanie wykonanie pracy plastycznej dowolną techniką przy współudziale rodziców i wychowawcy placówki. W konkursie brało udział 15 uczestników. Konkurs został rozstrzygnięty 07.12.2023 r. 

Komisja w składzie: Pan Piotr Paszkiewicz -Kierownik GOPS w Wierzchowie, Pani Magdalena Wójcik - Przewodnicząca GKRPA w Wierzchowie i członek Zespołu Interdyscyplinarnego w Wierzchowie , Pan Przemysław Gadomski - dzielnicowy Posterunku Policji w Wierzchowie i członek Zespołu Interdyscyplinarnego w Wierzchowie, oceniła wszystkie prace i wyłoniła trzy pierwsze miejsca oraz jedno wyróżnienie. 

I miejsce zajął Dawid, II miejsce Filip, III miejsce Marika natomiast wyróżnienie zdobyła Nadia. 

Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie w nagrodę otrzymały gadżety i materiały profilaktyczne sfinansowane w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

 


ŚWIATOWY DZIEŃ FAS 9 WRZEŚNIA

9 miesięcy ciąży, to czas, kiedy kobieta pod żadnym pozorem nie powinna pić alkoholu. Jeśli jednak matka w czasie ciąży używa alkohol, to naraża dziecko na FAS - alkoholowy zespół płodowy. Prenatalna ekspozycja dziecka na alkohol powoduje przede wszystkim uszkodzenie mózgu i tworzących się narządów wewnętrznych.

Dzieci, które w okresie prenatalnym były poddawane działaniu alkoholu, mogą mieć różne trudności rozwojowe:

  • upośledzenie uczenia się często pomimo prawidłowego rozwoju intelektualnego,
  • opóźnienie rozwoju mowy,
  • zaburzenia w komunikacji językowej,
  • zaburzenia myślenia przyczynowo-skutkowego,
  • nadpobudliwość.

W uświadamianiu skutków picia alkoholu w czasie ciąży, jego wpływu na rozwój płodu, a w przyszłości – na możliwy, nieprawidłowy rozwój dziecka ma obchodzony 9 września Światowy Dzień FAS.

Bardzo ważna jest także wiedza młodzieży - przyszłych rodziców o zagrożeniach zdrowotnych wywołanych przez używanie substancji psychoaktywnych

W dniu 08.09.2023r. pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie  w osobach:

- Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej- Piotr Paszkiewicz

- Przewodnicząca Gminnej Komisji Alkoholowej w Wierzchowie- Magdalena Wójcik

-Zastępca Przewodniczącego Gminnej Komisji Alkoholowej w Wierzchowie - Ewa Kruk,

-Asystenta rodziny- Jolanta Sankowska,

-Starszy specjalista pracy socjalnej – Renata Lebiecka,

przeprowadzili na terenie Gminy Wierzchowo akcję w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno- profilaktycznej - „ W ciąży nie piję alkoholu”- Dzień FASAD przypadający na dzień 9 września.

Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie poprzez rozdawanie ulotek i rozmowę profilaktyczną  uświadamiali mieszkańców gminy Wierzchowo o szkodliwości i konsekwencjach spożywania alkoholu.

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy- jego celem jest szerzenie idei życia bez przemocy, umacniania pokoju i głoszenia tolerancji. Zasada unikania przemocy powinna nam przyświecać każdego dnia. Niestety, przemoc to zjawisko wszechobecne, występujące w różnych środowiskach i różnych sferach życia. Istotą przemocy jest krzywdzenie innych, jest cierpienie, burzenie jakiegoś porządku osobistego, jest doznawanie poczucia krzywdy u osoby doświadczającej przemocy. W perspektywie prawnej przemoc to przestępstwo określone w prawie, jest karana.

Przemoc to działanie intencjonalne, co znaczy, że jest działaniem zamierzonym, czyli jest w nim intencja wyrządzenia komuś krzywdy,  naruszające prawa i dobra osobiste człowieka z wykorzystaniem przewagi, naruszające podstawowe prawa człowieka, np. prawo do wolności, nietykalności fizycznej, godności, szacunku. Żeby nazwać jakieś działanie przemocą musi ono wykorzystywać asymetrię sił. Może to być przewaga np. dziecko- dorosły, zdrowy- chory. Działanie to powoduje ból, cierpienie, naraża zdrowie i życie, powodując mniejszą zdolność do samoobrony. Przemoc konstytuują więc cztery elementy: intencjonalność, naruszenie praw i dóbr osoby, nierównowaga sił, powoduje szkody, wywołuje krzywdę i cierpienie. Przemoc występuje często w naszym życiu i spotykamy się z nią w różnych rolach. Są trzy podstawowe role: ofiary, sprawcy i świadka.

W ramach  kampanii Dzień bez Przemocy pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie rozmawiali z mieszkańcami oraz rozdawali ulotki na temat przemocy.

 


Kontynuacja Kampanii 19 Dni Przeciwko Przemocy i  Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży

Kontynuując Kampanię 19 Dni Przeciwko Przemocy i  Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży w dniu 22.11.2022 r. pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie, w osobach:
-Zastępcy Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego- Pani Ewa Kruk,
-Asystenta rodziny- Pani Jolanta Sankowska,
-Starszy specjalista pracy socjalnej - Pan Ryszard Przybyło,
przeprowadzili zajęcia edukacyjno - informacyjne w Przedszkolu w Wierzchowie.
    W grupach przedszkolnych  została zaprezentowana edukacyjna bajka o emocjach pt. „Bajka o Złości i Spokoju”. Następnie zainicjowano pogadankę o przemocy oraz zaprezentowano możliwości radzenia sobie z agresywnymi zachowaniami między innymi poprzez napełnienie przez dzieci balonów swoimi negatywnymi emocjami, po czym emocje te zostały zniszczone przez dzieci. Pokazano przedszkolakom międzynarodowy znak „Pomóż Mi” oraz uświadomiono dzieciom, że prośba o pomoc nie jest skarżeniem.
    W ramach podsumowania przedstawiono grupom przedszkolnym osoby, do których w razie potrzeby można się zwrócić o pomoc.  Przedszkolaki zostały także uhonorowane odznaką „Super Dziecka” i poczęstowane słodyczami.
    W ramach podziękowania pracownicy GOPS w Wierzchowie otrzymali od Pani Dyrektor Przedszkola  i Przedszkolaków symboliczne dyplomy.

W Kampanii 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży wykorzystano:
https://miastodzieci.pl/bajki/bajka-o-zlosci-i-spokoju-edukacyjna-bajka-o-emocjach/


Kampania 19 Dni Przeciwko Przemocy i  Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży

 

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie informuje, że w dniach 14.11.2022 r. i 15.11.2022 r. pracownicy GOPS w Wierzchowie w osobach:

-Zastępcy Przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego- Pani Ewa Kruk,

-Asystenta rodziny- Pani Jolanta Sankowska,

-Starszych specjalistów pracy socjalnej w osobach: Pani Iwona Sosnowska i Pan Ryszard Przybyło, którzy podjęli inicjatywę zaangażowania się w Kampanię 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży w szkołach i przedszkolach na terenie Gminy Wierzchowo.

Kampania rozpoczęła się wizytą w Urzędzie Gminy w Wierzchowie gdzie przypięto pomarańczowe wstążki symbolizujące „Stop Przemocy” władzom Gminy w Wierzchowie w osobach:

-Wójta Gminy Wierzchowo, Sekretarza Gminy Wierzchowo, Skarbnika, oraz pracowników administracyjnych. Po czym pracownicy OPS udali się do Szkół aby kontynuować dalszą część kampanii.

W dniu 14.11.2022 r. pracownicy OPS wizytowali Szkołę Podstawową im. 2 Warszawskiej  Dywizji Piechoty Jana Henryka Dąbrowskiego w Wierzchowie, natomiast dnia 15.11.2022 r. wizytowali w Zespole Szkół im. 1 Warszawskiej Dywizji Kawalerii w Świerczynie i w Przedszkolu.

            W ramach zdiagnozowania skali problemu przemocy wśród dzieci i młodzieży zostały rozdane uczniom anonimowe ankiety z prośbą o ich wypełnienie. Pozyskane z anonimowych ankiet informacje zostaną omówione na posiedzeniu Zespołu Interdyscyplinarnego powołanego przez Wójta Gminy w Wierzchowie, aby podjąć odpowiednie kroki w celu profilaktyki przeciwdziałania przemocy wśród dzieci i młodzieży.

Młodzieży z klas od cztery do osiem, rozdano ulotki na temat przeciwdziałania przemocy, przypięto pomarańczowe wstążeczki symbolizujące „Stop Przemocy” oraz poproszono o wypełnienie anonimowych ankiet na temat agresywnych zachowań.

            W klasach drugich i trzecich Kampania zaczęła się przywitaniem uczniów i grona pedagogicznego oraz przypięciem uczestnikom pomarańczowych wstążek symbolizujących 

” Stop Przemocy” Następnie w ramach zaplanowanej kampanii zaprezentowano uczniom klas drugich i przedszkolakom bajkę psychoedukacyjną o stosowaniu przemocy wobec innych(gryzienie, przezywanie, bicie, kopanie, poniżanie…) pt. „Lew Drapuś”, a uczniom klas trzecich bajkę terapeutyczną pt. „ Miś Bumbumek”, czyli o tym, że nie wolno dokuczać innym. Następnie zainicjowano pogadankę, grę skojarzeń o przemocy, zaprezentowanie możliwości radzenia sobie z agresywnymi zachowaniami w której uczestniczyli pracownicy GOPS, pedagodzy oraz uczniowie. Pokazano uczniom międzynarodowy znak „Pomóż Mi” oraz nauczono wierszyka informującego, że prośba o pomoc nie jest skarżeniem. W ramach podsumowania przedstawiono dzieciom osoby, do których w razie potrzeby można się zwrócić po pomoc. Zarówno uczniowie jak i przedszkolacy zostali uhonorowani odznaką „Super Dziecka” oraz poczęstowane słodyczami. Na zakończenie rozdano uczniom pomarańczowe balony napełnione helem, symbolizujące wolność od przemocy i agresji, które zostały przez uczniów symbolicznie „puszczone do nieba”.

W Kampanii 19 Dni Przeciwko Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży wykorzystano:

https://miastodzieci.pl/bajki/mis-bumbumek-czyli-o-tym-ze-nie-wolno-dokuczac-innym/

https://www.tatento.pl/a/757/lew-drapus-bajka-terapeutyczna

Ankieta dla dzieci i młodzieży „Czym jest agresja?” oraz gra „Kwestionariusz pierwszych skojarzeń” opracowanie własne

 



Twój Parasol – aplikacja mobilna

"Twój Parasol" to aplikacja mobilna dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi, aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie. Nowa aplikacja powstała w ramach projektu ,,Efektywna Policja – ochrona ofiar i świadków przemocy ”.

Dla osób doświadczających przemocy w rodzinie lub będących jej świadkami, dostępna jest bezpłatna aplikacja mobilna „Twój Parasol”, która stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji.

Aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie. To narzędzie umożliwia m.in. dyskretny kontakt z wcześniej skonfigurowanym adresem e-mail, a także możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego w nagłych przypadkach.

Aplikacja jest dostępna na Google Play i Apple Store po wyszukaniu „Twój Parasol” lub za pomocą kodów QR.

Aplikacja działa w czterech państwach (Polska, Litwa, Łotwa, Niemcy), i jest dostępna w języku polskim, angielskim, niemieckim, łotewskim, litewskim, chińskim, ukraińskim, tureckim i wietnamskim. Powstała w związku z realizacją programu Unii Europejskiej pn.: „Rights, Equality and Citizenship Programme”.

 Więcej informacji po kliknięciu w obrazek.

Ulotka informacyjna z kodem QR Twój Parasol


 

UCHWAŁA NR XXVIII/162/2021

Rady Gminy Wierzchowo

z dnia 28 stycznia 2021 r.

w sprawie przyjęcia Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Gminy Wierzchowo na lata 2021 - 2026

Na podstawie art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. z 2020 r. poz. 218, z późn.) Rada Gminy Wierzchowo uchwala, co następuje:

§ 1. Przyjmuje się Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie dla Gminy Wierzchowo na lata 2021 - 2026 stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Wierzchowo.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Przewodniczący Rady Gminy

Marek Mikulec

Treść uchwały dostępna jest - TUTAJ

 

 

Sprawozdanie z dotychczasowych działań w Kampanii Przeciwdziałania Przemocy i Krzywdzeniu Dzieci i Młodzieży

Przedszkole w Wierzchowie nawiązując współpracę z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wierzchowie po raz pierwszy dołączyło  do  Fundacji Po Drugie  i wzięło udział w  międzynarodowej  „Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży”.

Zapraszamy do zapoznania się z działaniami przedszkolaków oraz obejrzenia galerii zdjęć w załączonym linku: Przedszkole w Wierzchowie.

 

 

 

 


KAMPANIA PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY I KRZYWDZENIU DZIECI I MŁODZIEŻY

Naszym marzeniem jest tworzenie świata,
w którym nie ma przemocy wobec dzieci i młodzieży…”

-Kampania 19 dni bez przemocy

-Interwencja prawna w przypadku stwierdzenia krzywdzenia dziecka

-Ogólnopolskie pogotowie

3. „ Gadki”

http://podrugie.pl/wp-content/uploads/2020/07/19dni.png

Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wierzchowie zachęca do zapoznania się z broszurą oraz obejrzenia wraz z dzieckiem załączonego filmu,  dotyczącego przemocy seksualnej wobec dzieci.

 

 

 

 

GADKI to rozmowy na temat kilku prostych zasad, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo Twojego dziecka. Dzieci dowiedzą się z nich, że to one decydują o swoim ciele, zawsze mają prawo powiedzieć „nie” i powinny szukać pomocy, gdy są zaniepokojone lub zmartwione. Każda z liter wchodzących w skład słowa GADKI odnosi się do różnych wskazówek, które pomogą dziecku zachować bezpieczeństwa.

- „gadki 2020 broszura”

- „ gadki plakat”

Film:  - https://www.youtube.com/watch?v=6dus20_NAhQ&feature=youtu.be

Kampania 19 dni bez przemocy

Wytworzył:
(2021-06-01)
Udostępnił:
Furykiewicz Maciej
(2021-11-17 14:54:19)
Ostatnio zmodyfikował:
Furykiewicz Maciej
(2023-12-13 13:48:55)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki